Menu

Jej twórczość zachwyca niespotykaną dynamiką i kolorami

W Galerii Katarzyny Napiórkowskiej można podziwiać ponad dwadzieścia obrazów młodej artystki Grażyny Smalej.
- Zdecydowaliśmy się zaprezentować tę malarkę, bo zachwyciły nas jej prace. To jest świadome malarstwo. Jej obrazy są dynamiczne, a artystka ma ciekawe podejście do światła i koloru. Jej warsztat jest bardzo realistyczny - tłumaczy kuratorka wytawy Justyna Napiórkowska.
Rzeczywiście, w pracach Smalej zwraca uwagę żywa, bogata kolorystyka, skontrastowana z ascetyczną formą. Artysta skupia się na wybranym fragmencie rzeczywistości i wydobywa go z lekko zarysowanego tła.
Obrazy prezentowane na wystawie można podzielić na dwie grupy: pierwsza to cykl pejzaży wakacyjnych, np. z jeziorem i pływakami, a druga to obrazy klasyczne - autoportrety, portrety, akty i martwe natury. - Jej obrazy są blisko życia, choć szuka też tematów romantycznych jak pejzaże - wylicza Napiórkowska.
Cykl wakacyjny to malarski dokument pobytu nad jeziorami. Wydaje sie nieco nostalgiczny, ale pejzaże nie opowiadają historii wypoczynku i spędzania czasu, ale przedstawiają człowieka blisko natury. - Ten cykl jest specyficzny, bo Smalej przedstawia samotne postaci na skarpie, nad jeziorem w intymnych momentach. Stosuje też pewien skrót, nie oddaje do końca rzeczywistego pejzażu, a jedynie pewną sytuację, która mimo to robi wrażenie i jest czytelna - opisuje Napiórkowska. - Jeden z obrazów wakacyjnych, na którym jest kobieta, przypomina mi także postać kobiecą z obrazu francuskiego klasyka Jeana Ingresa - dodaje.
Smalej (rocznik 1976) uzyskała dyplom z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2001 r. Na wystawie można oglądać jej obrazy z ostatnich czterech lat. - Promujemy młodych i zdolnych twórców, którzy są parę lat po odebraniu dyplomu. To dla artysty czas przełomowy: wtedy krystalizuje się jego droga i decyzja, czy zostaje w zawodzie. Wtedy też ujawnia swój własny język artystyczny i wytwarza się jego własny styl - uważa Napiórkowska.
Wystawa Smalej wpisuje się w serię wystaw w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej, na których prezentowana jest twórczość kobiet. - To często są prace artystek, które nie zabiegają o swój PR. Pracują przy sztalugach, dużo tworzą, ale funkcjonują gdzieś w niszy. Staramy się je wyszukać i zaprezentować - mówi Justyna Napiórkowska.

Grażyna Smalej - Malarstwo
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, ul. Puławska 17,
wystawa czynna 1.01-15.01.2008

Polska THE TIMES, grudzień 2007