Menu

 

Summit Day to inaczej szczytowanie, dzień zdobywania szczytu. Dla himalaistów to dzień, do którego przygotowują się wiele miesięcy oraz wyczekiwany wiele tygodni czas tzw. „okna pogodowego”, pozwalającego na odrobinę mniej niebezpieczne poruszanie się w „strefie śmierci” czyli powyżej 8000 m n.p.m..

 

 

Chcielibyśmy być gdzie indziej. Zawsze albo prawie zawsze. Szybko się nudzimy będąc tu, gdzie jesteśmy, w domu, coś nas gna w inne miejsca i krajobrazy. Czujemy się dobrze, ulegając naszemu pragnieniu zmiany miejsca, podróży, wyjścia w ludny lub bezludny krajobraz, najlepiej bezludny. Pragnienie ucieczki bywa silne a u himalaistów jest arcysilne. Być może wszyscy jesteśmy himalaistami mieszkającymi w dolinach, na równinach, pośród pagórków. Czasami rozmyślamy o tych sprawach i dochodzimy do wniosku, że najwyższą formą życia jest samotność. Świat, w którym już nie można byłoby być samotnym, nie byłby naszym światem. W samotności rozkoszujemy się spojrzeniem rzucanym na bezludny świat. Nikt nam nie opowie naszego własnego spojrzenia, tak jak nikt nam nie opowie naszej własnej śmierci. Każdy himalaista wspina się na własną górę. Niektórzy, jak Grażyna Smalej, potrafią to jeszcze namalować, zarejestrować spojrzenie samotnika. Od samotnika, dla samotnika.

 

Marcin Polak

 

(komentarz z katalgu towarzyszącego wystawie Summit Day, czerwiec 2017)

 

 

 

Modoso – grupa projektantów i architektów z Warszawy zaaranżowała Dzień Otwarty połączony z wernisażem prac Grażyny Smalej. 9 czerwca 2017, w Warszawie, przy ulicy Mazowieckiej 12 można było zobaczyć, w interpretacji malarskiej, Himalaje i himalaistów podczas szczytowania. Wystawa nosiła tytuł Summit Day.

 

Modoso to zespół, który od lat (wcześniej jako KDesign architekci) zajmuje się designem, wizualnym budowaniem marek i przede wszystkim tworzeniem przestrzeni – zawsze blisko sztuki, z fantazją i zawsze z miłością. Od grudnia 2016 pracownia Modoso zajmuje nowy lokal przy ulicy Mazowieckiej 12 w Warszawie, w którym architekci postanowili oprócz miejsca pracy i spotkań, zaaranżować przestrzeń ekspozycyjną. Tak oto doszło do pierwszej w historii pracowni wystawy malarstwa.

 

Fotorelacja z wystawy i z wernisażu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Adres: ulica Mazowiecka 12/36/parter, Warszawa

 www.modoso.pl